E-Magazín

Kotly na drevo – poznáte ich výhody?

Kotly na drevo a peletky

Existuje mnoho spôsobov, ako vykúriť svoju domácnosť. Niektoré sú vysoko efektívne, no ich zriaďovacie i prevádzkové náklady sú bohužiaľ vyššie. Potom sú tu také, ktoré sú síce lacné, no ich efektivita nie je taká vysoká, ako požadujeme. Existuje však aj zlatá stredná cesta, ktorou sú kotly na drevo. Mnoho ľudí k nim prechováva predsudky, pretože si pri tomto pojme predstavia veľkú pec či kotol, do ktorého je nutné neustále prihadzovať drevo. V minulosti tomu tak možno bolo, no dnes už rozhodne nie. Moderný kotol na drevo sa obsluhuje jednoducho a jeho efektivita vás naozaj prekvapí. Tak sa poďte spolu s nami pozrieť na jeho ďalšie výhody.

Novinky medzi kotlami na drevo

Kotly na drevo majú množstvo výhod
Výhody a nevýhody kotlov na drevo

Klasický kotol na drevo je potrebné obsluhovať štiepaným drevom, čo znamená, že sa celkom narobíte. Prikladať však rozhodne netreba tak často ako v časoch minulých, pretože dnes už má takýto typ kotla zásobník. Slúži na to, aby ste doňho nachádzali viac dreva a kotol si bude potom sám regulovať spotrebu. Novinkou na trhu sú ale kotly na splyňovanie, ktoré majú oveľa vyššiu účinnosť. Fungujú na splyňovaní dreva na niekoľko fáz, čo v praxi znamená, že spotreba paliva je nižšia a vy budete musieť prikladať menej často. Navyše je takýto typ kotlov viac ekologický, pretože pri splyňovaní nevzniká toľko škodlivých emisií ako pri klasických kotloch na drevo alebo iných typoch vykurovania. Kým účinnosť klasických kotlov dosahuje približne 65%, kotly na splyňovanie dosahujú  až okolo 85%, čo je pomerne vysoký rozdiel. 

Inštalácia kotlov na drevo – kde robíme najčastejšie chybu?

Inštaláciu kotla na drevo by mal vždy vykonávať odborník v danej oblasti. Neodporúčame púšťať sa do toho svojpomocne, pretože sa vám to môže veľmi ľahko vypomstiť. Častú chybu robíme už pri výbere kotla. Niekedy totiž siahneme po nevhodnom z hľadiska jeho výkonu. Ak je totiž kotol poddimenzovaný, nebude v jeho silách vykúriť celý dom. Ak je predimenzovaný, začnú sa tvoriť kyseliny a decht, ktoré v podstate ničia vnútro kotla. Tým sa logicky skráti životnosť kotla na drevo. Kotly na drevo sú skvelou cestou, ako vykúriť svoj dom efektívne a lacno. Viac informácií nájdete na webovej stránke https://vykurovanie24.sk/.