E-Magazín

Drevo je dobrá voľba

Zrubový dom

Ťažba, spracovanie a výroba z dreva patrila na Slovensku k najrozšírenejším výrobným činnostiam. Veľký nárast produkcie nastal najmä po vojne, kedy začali vznikať nové závody, ktoré sa špecializovali na spracovanie dreva. Z dlhoročných skúseností spracovávania dreva sme sa naučili maximálne využívať jeho vlastnosti.  Ak chceme zachovať drevu a výrobkom z neho čo najdlhšiu trvácnosť a správne funkcie musíme sa oň starať a nesmieme zabúdať na impregnáciu dreva. Už počas spracovania sa drevo upravuje vysokotlakovou impregnáciou, dôležitá je však aj ďalšia údržba, ktorá pozostáva z následnej impregnácie a prípadne aj ďalších povrchových náterov.

Drevo v exteriéri aj v interiéri

Impregnovaná drevená doskaDrevo je prírodný materiál a v našej záhrade má všestranné využitie. Altánok, či pergola, drevený záhradný nábytok, hojdačky z dreva, či drevený plot. Možností je neskutočne veľa. Práca s drevom napĺňa mnohých  domácich majstrov či kreatívnych umelcov radosťou. Drevo sa hodí do všetkých typov záhrad, od moderných až po vidiecke. Na výrobu drevených doplnkov si vyberáme drevo najmä podľa tvrdosti. Tvrdé drevo ako dub, buk, javor, orech, agát sa s obľubou používa na výrobu masívneho nábytku.  Tvrdé drevo je ako vstupná surovina finančne náročnejšie, no je omnoho odolnejšie ako mäkké drevo. Mäkké drevo ako napríklad smrek, borovica, breza sa v stavebníctve používajú najčastejšie, lebo sú pružné, ale pevné a dobre sa s nimi pracuje. Je lacnejšie ako tvrdé drevo a hodí sa na výrobu drevených podláh, terás, altánkov a záhradného nábytku.

Správne ošetrovanie dreva

Prvým krokom pri ochrane dreva je impregnácia. Ide o hĺbkové ošetrenie dreva, ktoré vsakuje do hlbších vrstiev. Najlepšia impregnácia je taká, ktorá má fungicídne vlastnosti, teda chráni pred plesňami a hubami a aj insekticídne vlastnosti, ktoré zabezpečujú ochranu dreva proti rôznym škodcom, napríklad červotočom. Nanáša sa na suché a zdravé drevo v hrubej vrstve a jeho účinnosť je dlhodobá. Impregnované drevo je potrebné ošetriť ešte povrchovým náterom. Ochráni drevo pred poveternostnými podmienkami ale aj mechanickými vplyvmi.  Povrchový náter si vyberáme podľa toho aký vzhľad od dreva očakávame. Môžeme použiť lazúry, ktoré ponechávajú štruktúru dreva a jemne drevo zafarbujú, alebo krycie farby, ktoré drevo zafarbia úplne tak, že nie je vidno štruktúru dreva. Údržba dreva nie je náročná a táto investícia sa Vám vráti v podobe kvalitných a dlhotrvácnych výrobkov. Na www.carodreva.sk nájdete všetko o dreve, inšpirácie, články, rady, ale aj kontakt na odborné poradenstvo.