E-Magazín

Strešná krytina nie je len vecou vkusu, ale aj vecou prostredia

Strešná krytina na bungalovoch

Stavba domu je náročné obdobie, ktoré so sebou prináša veľké množstvo vydanej energie a veľké množstvo vybavovania, a to nielen po úradoch a inštitúciách, ale aj po rôznych stavebninách a podobne. Pri stavbe domu koľkokrát zistíte, že to čo ste si naplánovali, napríklad aká bude strešná krytina, alebo aký vysoký dom bude,  sa postupom času môže meniť, a to nie kvôli vám, ale kvôli nariadeniam a prijatým všeobecným nariadeniam, ak neviete o čom hovoríme, v tomto článku sa to s určitosťou dozviete. V prvom rade, pred tým, než sa rozhodnete niekde stavať, musíte mať pozemok, tento pozemok musí byť stavebným pozemkom, ak ním nie je, je nevyhnutné ho na stavebný pozemok premeniť, čo so sebou obnáša tiež veľké množstvo práce a dokonca sa vám to nemusí ani podariť.

Na čo môžeme pri stavbe rodinného domu, ale aj inej stavby naraziť?

Strešná krytina a farebné škridle
Kritéria výberu strešnej krytiny

Ak už ale pozemok máte, žiadate o územné rozhodnutie, následne stavebné povolenie. Takéto povolenia získate, len v prípade, že dom spĺňa také parametre, aké by spĺňať mal, niektoré obce totižto majú územný plán, ktorý stanovuje napríklad aj to aké domy sa v danom území môžu stavať, niekde vám nepovolia bungalov, inde vám nepovolia dvoj, či troj generačný dom. Strešná krytina tiež nie je len vecou vášho vkusu, akú farbu by ste si zvolili, tiež je podstatné ju vyberať podľa toho, v akom poveternostnom pásme sa nachádzate, aký sklon strechy musí váš dom mať a podobne. Pred tým, než sa rozhodnete v niektorej z oblasti stavať, určite vám odporúčame sa vopred informovať o tom, či má obec prijaté všeobecné nariadenie o tom, aké domy sa v danom území môžu stavať, aby ste potom nenarazili zbytočne na problém.

Nezabúdajte, že strešná krytina musí byť kvalitná

Ako sme už spomínali vyššie v článku, výber strešnej krytiny závisí od viacerých faktorov, teda od toho kde sa bude dom nachádzať, aký sklon strechy máte a podobne. Strešná krytina sa vyrába vo viacerých materiálových prevedeniach, pričom každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. S tým, akú strešnú krytinu by ste si mali vybrať si nechajte poradiť od odborníkov, ktorý sa strechám venujú. Vždy si vyberajte iba kvalitné strešné krytiny. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aká by mala byť strešná krytina, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://krytina.sk/