E-Magazín

Odčervovanie psa nie je žiadna veda

Termíny ako často odčervovať psa

Ak ste si domov zaobstarali psíka, určite pomaly zisťujete, čo všetko to obnáša. Pes okrem pravidelnej a kvalitnej stravy a prechádzok potrebuje aj pravidelné odčervovanie. Odčervovanie v prvom rade chráni psa pred nežiadúcimi parazitmi ale chráni pred nákazou aj nás. Pokiaľ máte v rodine malé deti, mali by ste zvlášť dbať na to ako často odčervovať psa, pretože ešte nezrelý organizmus detí si ešte neviem poradiť s parazitmi. Aj pri najdôkladnejšom dodržiavaní hygienických opatrení nevieme úplne zabrániť infikovaniu nášho psíka parazitmi. Parazity sa nachádzajú takmer všade, najmä vajíčka červov a larvy.

Prevencia je prvoradá

Ako často odčervovať psa a prečo
Dôvody na odčervenie psa

K nakazeniu môže najčastejšie dôjsť počas prechádzky, kde pes prichádza do kontaktu s druhými psami, prípadne oňucháva výkaly cudzích psov alebo dokonca hlodavcov. Vajíčka červov môžu trpezlivo vyčkávať aj v domácom prostredí, kedy čakajú, kým sa k nim nepriblíži organizmus,  na ktorom budú parazitovať. Niektoré parazity si dokonca ako hostiteľa môžu vybrať blchy, ktoré tak fungujú ako prenášači. Väčšina lariev sa však prehryzie kožou hostiteľa, vtedy môže aj psia matka infikovať červami svoje nenarodené šteniatka. Dokonca až okolo 80 % novonarodených šteniatok sa narodí už nakazených hlístami. Najčastejšími parazitmi sú teda škrkavky ale aj pásomnice a hlísty.

Čím a ako často teda odčervovať?

Ak chceme účinne zabrániť infekcii našich štvornohých kamarátov a tým ochrániť aj samých seba, jedinou spoľahlivou ochranou je pravidelné a dôkladné odčervovanie. Odčervovacie prípravky obsahujú účinné látky, ktoré zlikvidujú parazita vo všetkých štádiách, čím zabránia vývoju dospelého jedinca, ktorý potom nemôže klásť vajíčka. Väčšina prípravkov je teda širokospektrálna a pôsobí na pásomnice a zároveň aj na hlísty. S odčervovaním musíme začať už pri dvojtýždňových šteniatkach, ktoré odčervujeme každé dva týždne až do veku 3 mesiace. Následne do veku 6 mesiacov odčervujeme psíky raz mesačne. Dospelého psa je potrebné odčervovať pravidelne každé tri mesiace. Ideálne je, ak prípravky na odčervovanie striedame aby sme zaistili 100 % prevenciu. Taktiež musíme dbať na dávkovanie, nakoľko prípravky sa dávkujú v závislosti od hmotnosti psa. Určite je vhodné poradiť sa s odborníkom alebo veterinárom, ktorý o odčervovaní vedia najviac a my si budeme istí, že neurobíme chybu. Ak Vás táto téma zaujala, kliknite na webovú stránku https://www.vetcan.sk a dozviete sa viac.