E-Magazín

Krv v stolici – signál, ktorý by ste nemali ignorovať

Krv v stolici pri potrebe

Funkčnosť a životnosť vecí je ovplyvnená starostlivosťou a pravidelnou údržbou. Ak si kúpite nejakú novú vec a nestaráte o ňu sa počas užívania, jej životnosť bude určite kratšia ako pri pravidelnej údržbe. Rovnako to platí aj o našom tele. Ak sa chcete dožiť v zdraví čo možno najvyššieho veku, je potrebné aby ste sa o svoje telo starali. Zdravá a pestrá strava, pravidelný spánok, pohyb a minimálne vystavovanie sa stresu sú predpokladmi dobrého zdravia. Okrem uvedomelého prístupu k zdraviu je nevyhnutné sledovať aj reč svojho tela. Pretože práve tieto prejavy vám dávajú najavo, že niečo nie je v poriadku. Krv v stolici je jedným z takýchto signálov.

Prevencia nadovšetko

Krv v stolici u žien aj mužov
Prevencia proti krvi v stolici

Základom je zachovať rozvahu a nepanikáriť. Krv v stolici nemusí hneď znamenať to najhoršie, dôležité je následne podstúpiť vyšetrenie a liečbu. Nakoľko je to citlivá a intímna téma, pre mnohých ľudí sú vyšetrenia a konzultácie chúlostivé a snažia sa ich oddialiť. Práve v tomto bode si musí pacient uvedomiť, že vyšetrenie je bezbolestné a konzultácia u lekára odborníka je naozaj na úrovni, predovšetkým ide o jeho zdravie a odhalenie prípadného začínajúceho vážneho ochorenia je pri skorom odhalení krvi v stolici veľkým úspechom. Pretože zistenie rakoviny hrubého čreva v rannom štádiu zvyšuje šancu na jeho úplne odstránenie a plnohodnotný život. Dôležité je zároveň spomenúť, že krv v stolici len v malom percente je prejavom karcinómu hrubého čreva. Môže ísť aj o signál, že trpíte zápalovým ochorením čriev, análnymi trhlinami či hemoroidmi. V tých najjednoduchších formách ochorení stačí po preliečení dodržiavať lepšiu životosprávu, obohatiť svoju stravu o ovocie, zeleninu a vlákninu a zároveň nezanedbávať pohyb. Bohužiaľ niektoré formy ochorení sú také, že krv v stolici nie je voľným okom viditeľná, hoci je v nej prítomná. Práve preto je v rámci preventívneho vyšetrenia vhodné od určitého veku podstúpiť tzv. skríningové vyšetrenie. V rámci tejto prehliadky si v pohodlí domova odoberiete vzorku stolice a odnesiete ju svojmu lekárovi na preskúmanie. Aj vďaka prevencii môže dôjsť k podchyteniu skrytých chorôb, čím sa zabráni ich ďalšiemu rozvinutiu.

Konzultujte svoje zdravie s odborníkmi

Ako sa hovorí zdravie máme len jedno. A preto si treba uvedomiť, že zdravá životospráva dokáže predĺžiť život aj o desiatky rokov. Preventívne vyšetrenia sú jednou z ciest ako môžete odhaliť začínajúce ochorenia a včasným zákrokom zabrániť ich rozvinutiu. V prípade, že ste objavili krv v stolici, alebo chcete zistiť viac informácii o tejto problematike navštívte internetovú stránku https://www.proctocare.sk/.